Jak si vybrat nejlepší činky pro své cíle

Pokud si chcete koupit pouze jeden kus posilovacího zařízení, investujte své peníze do páru volných činek. Jsou to finančně nenáročné, kompaktní a efektivní fitness nástroje, které mohou být používány samostatně nebo v kombinaci s jinými fitness doplňky k budování svalstva a tvarování postavy.

Důležitá fakta ke zvážení před nákupem činek

Pro koho jsou činky vhodné

Silový trénink je ideální pro každého muže i ženu jakéhokoliv věku. Lehčí činky jsou skvělé pro ženy, které chtějí formovat své tělo, zatímco těžší činky jsou nejlepší pro muže, kteří chtějí budovat svou svalovou hmotu a zvýšit sílu.

Silový trénink je ideální pro pokročilé a střední uživatele, stejně tak i pro úplné začátečníky. Je to také skvělé pro starší lidi, aby se zabránilo svalové atrofii a poklesu jejich svalové hmoty.

Sada činek je skvělý doplněk do každé domácí posilovny. Přináší efektivní a časově nenáročné cvičení, ideální pro ty, kteří mají nedostatek času.

Výhody cvičení se závažím

Trénink se závažím je druh silového tréninku, který zahrnuje použití činek spíše než odporových pásů a jiných nástrojů. To je skvělé pro rozvoj síly, stavby kosterního svalstva a tvarování těla. Taktéž:

 • zvětšuje svalovou hmotu, zvyšuje metabolismus a urychluje hubnutí
 • zlepšuje rovnováhu, flexibilitu, vytrvalost a pomáhá předcházet úrazům
 • zabraňuje poklesu svalové hmoty, který je zapříčiněn stárnutím
 • zabraňuje poklesu kostní denzity, která přichází se stárnutím či dietou
 • zlepšuje zdraví, odolnost a pomáhá při nespavosti
 • pomáhá v boji proti chronickým onemocněním jako je osteoporóza a artritida
 • posiluje sebevědomí a zvyšuje výkon ve všech fyzických aktivitách

Možnosti cvičení a cílové oblasti: silový trénink pro celé tělo

Posilování s činkami je jedním z nejlepších cvičení, které můžete dělat. Volné činky se používají pro posilování horní části těla a mohou být skvělým doplňkem i na posilování vaší spodní části těla.

Volné činky umožňují široký rozsah pohybu a vyžadují větší úsilí stabilizovat svaly, takže silový trénink je velmi efektivní. Poskytují dostatek možností pro různé svaly v těle, včetně:

 • zdvihů pro trénink bicepsů
 • trénink pro posílení tricepsů a deltových svalů
 • bench press je perfektní na posilování hrudníku - tvaruje prsní, přední deltové a tricepsové svaly
 • rozpažování posiluje vrchní část zad a ramena
 • výpady: skvělé cviky pro nohy a hýždě
 • sedlehy posilují břicho – příčný sval břišní a šikmý sval břišní

Můžete použít činky pro nezávislý silový trénink nebo je zahrnout do aerobního cvičení, abyste ho zintenzivnili.

Typy činek a různé funkce

Volné činky jsou základním nástrojem pro silový trénink. Existují různé typy činek, které si můžete vybrat dle svých fitness cílů:

Činky barbell: Skládají se z osy a sady volných závaží (kovových nebo plastových, které jsou lehčí a vhodné pro začátečníky), můžete je nasadit na tyč a zvýšit tak hmotnost zátěže. Poskytují stabilní a rozmanitý silový trénink dle do vašich možností. Na trhu jsou k dostání i činky s pevnými disky.

Barbell činky se používají na cvičení oběma rukama, jako při bench-pressu, mrtvých tazích, dřepech, zdvizích, přitazích k hrudníku a tlacích na ramena.

Činky dumbbell: Jsou krátké, kompaktní a dostupné v různých hmotnostech. Známe pevné nebo nastavitelné modely s nastavitelnou hmotností disků.

Činky dumbbell se používají pro posilování jednou rukou. Obvykle se cvičí s jednou činkou v každé ruce.

Činky kettlebell se staly v poslední době velmi oblíbené. Jednoduchý kulatý design s vysokou zátěží a s úchytkou.

Mohou být použity pro širokou škálu cviků, které se zaměřují na různé skupiny svalů a poskytují účinnou kombinaci silového a kardio tréninku jako jsou dřepy , výpady, předpažování a další.

Činky na kotníky a zápěstí jsou skvělým doplňkem k aerobnímu tréninku. Poskytují dodatečný odpor, což vám umožní spálit více kalorií a tvarovat svaly.

Jaké činky si vybrat?

Vyberte si ty správné činky na základě vašich cílů.

Pro ženy, které chtějí vytvarovat své svaly spíše než budovat svalovou hmotu, doporučujeme zakoupit pár dumbbell činek od 1 do 5 kg.

Mužům, kteří chtějí budovat svou sílu a velikost svalů, doporučujeme zakoupit barbell činky s disky o různých vahách.

Pro ty, kteří chtějí oživit své aerobní cvičení, doporučujeme pár dumbbell činek o váze od 0,5 do 2,5 kg nebo závaží na kotníky a zápěstí.

Výborné pro začátek: Pořiďte si dumbbell činky, které nevyžadují montáž a jsou zároveň velmi kompaktní.

Snadné uchopení pro začátečníky: Vyberte si činky potažené gumou, neoprenem nebo plastem. Snadno se drží a nezpůsobí vám poškození podlahy, pokud je upustíte.

Bytelné činky vám vydrží roky: Pořiďte si kovové činky, které však budete muset pravidelně udržovat.

Progresivní silový trénink: Vyberte si barbell činky s kotouči, které vám umožní přidat váhu, podle zlepšení vaší síly. Na tzv. bench press zvažte nákup cvičební lavice. S vaším pokrokem můžete rozšířit svou sbírku o různé typy činek pro různé cvičení a vaše fitness cíle.

Naše rada: Pokud hledáte zařízení pro různorodý silový trénink, měli byste zvážit investici do lavice a multifunkčního fitness zařízení.

Tipy na údržbu

Různé typy činek vyžadují různou údržbu. Synteticky potažené činky nevyžadují mnoho péče - stačí setřít pot po každém použití a odstranit prach každý týden. Na druhé straně kovové činky vyžadují pravidelnou údržbu, aby se zabránilo korozi.