Jak vybrat domácí posilovnu?

Důležitá fakta ke zvážení před nákupem domácí posilovny

Domácí posilovny umožňují silový trénink celého těla v jednom víceúčelovém kusu fitness vybavení. Přicházejí s různými funkcemi, které vám umožní provádět různé cviky a cílit na různé svalové skupiny.

Uživatelé: Skvělé pro ty, kteří chtějí vytvarovat své tělo v pohodlí svého domova. Domácí posilovny jsou vhodné pro pokročilé uživatele, kteří mají zkušenosti se silovým tréninkem, kteří se chtějí posunout od lavice a činek k multifunkčnímu fitness zařízení pro posílení všech partií těla.

Jsou také skvělé pro středně pokročilé uživatele, kteří nemají čas nebo prostě jen nechtějí navštěvovat klasickou posilovnu, ale přesto chtějí účinný a úplný silový trénink v pohodlí svého domova.

Cvičební cíle a cílové oblasti: Totální posílení svalstva celého těla pro větší svaly a silnější tělo

Domácí posilovny jsou také známé jako multifunkční posilovací stroje, které vám umožní tvarovat vaše svaly od hlavy až k patě. Různé funkce cílí na různé svaly a pomohou vám tvarovat horní a dolní části vašeho těla.

Domácí posilovny jsou skvělé pro budování svalů, zvyšují sílu a tvarují těla. Silový trénink také zlepšuje vaši fitness úroveň, vytrvalost a pomáhá v boji proti osteoporóze. Poskytují také další výhody, včetně:

 • rychlejší ztráta nadbytečných kilogramů
 • lepší držení těla a opora páteře
 • ochrana před zraněním
 • pomáhá efektivně bojovat proti každodennímu stresu
 • zlepšuje stabilitu, rovnováhu a kontrolu těla

Možnosti cvičení

Domácí posilovny poskytují úplný a rozmanitý silový trénink, který se zaměřuje na různé části těla. V závislosti na funkcích, které nabízejí můžete provádět řadu cviků jako jsou:

 • stahování kladky před hlavou
 • stahování kladky za hlavou
 • pull-overy
 • peck-deck cviky
 • předkopávání
 • výkop do strany
 • tricepsová extenze na kladce – s podhmatem
 • bench press
 • předklony se zátěží na přímé břišní svaly
 • předklony s rotací na šikmé břišní svaly
 • tricepsové tlaky za hlavou
 • veslování na kladce

Různé modely a funkce domácích posiloven

Domácí posilovny jsou k dostání v různých variantách. Mají různě těžká nastavitelná závaží, které vám umožní přizpůsobit silový trénink na jakoukoli fitness úroveň, a nabízejí různé funkce silového tréninku. Vyberte si takové, které bude vyhovovat vašim cílům silového tréninku.

Posilování horní části těla

Chcete-li tvarovat horní části těla, kupte si domácí posilovnu, která zahrnuje řetězy nebo lana a kladky, pec decky a pressy na paže které vám pomohou tvarovat paže, ramena, hrudník a záda.

Posilování dolní části těla

Chcete-li posilovat vaše nohy a hýždě, kupte si domácí posilovnu s roztahováním a zdvihy nohou.

Jak vybrat správnou domácí posilovnu?

Existuje několik faktorů, které je třeba zvážit při koupi domácí posilovny:

Velikost a umístění: Domácí posilovny jsou robustní posilovací stroje, které vyžadují poněkud větší prostor. Čím více stanovišť a příslušenství mají, tím větší jsou. Ideální je, pokud máte volný pokoj, kam posilovnu umístit. Někteří lze dokonce složit úplně nebo mají skládací části, které vám ušetří spoustu místa.

Systém odporu: Existují 3 základní systémy odporu, ze kterých si můžete vybrat, když si kupujete domácí posilovnu. Některé domácí posilovny mají také kombinace různých typů odporů.

 • závaží se užívají pro náročnější silový trénink
 • elastické pásy nabízejí různé možnosti odporu
 • řetězy a lana využívají závěsného závaží, aby umožnili různé úrovně odporu

Celková hmotnost: Vyberte si domácí posilovnu s dostatečnou nosností, aby vyhovovala vašim tréninkovým potřebám.

Závaží nebo pásy: Mnoho domácích posiloven je opatřeno zásobníkem závaží, které lze nastavit pro větší intenzitu tréninku. Některé mají zase elastické pásy, které vyvíjejí odpor.

Dodatečné funkce: Nejvyšší devízou domácích posiloven je jejich rozmanitost. Nabízejí různé funkce jako jsou řetězy a kladky pro zvedání závaží, zařízení pro zdvihy a roznožování apod.

Počet stanovišť: Jedno-stanovišťové domácí posilovny umožňují cvičení jednomu uživateli. Na trhu jsou ale také multi-stanovišťové stroje, které umožňují cvičení několika osobám najednou.

Snadný přechod mezi cviky: Některé domácí posilovny vyžadují mnoho přepínání - odpojení závaží z jednoho prvku na druhý. Abyste se toho vyvarovali, pořiďte si domácí posilovnu, která nevyžaduje mnoho změn.

Nastavitelné funkce a celková nosnost: Pokud jste vysocí, budete možná potřebovat nastavit výšku sedadla a ostatních součástí stroje, proto se ujistěte, že kupujete nastavitelnou domácí posilovnu. Pro uživatelé s vyšší váhou bude podstatná nosnost stroje.

Zvažte všechny tyto vlastnosti než si koupíte domácí posilovnu. Pokud máte v úmyslu používat ji po dlouhou dobu nebo ji bude používat více osob, doporučujeme investovat do plně vybavené domácí posilovny s kompletní sadou funkcí pro silový trénink.

Tipy na údržbu

Pokud chcete, aby vaše domácí posilovna dlouho dobře fungovala, musíte ji správně udržovat. Zanedbání může způsobit dřívější rozbití nebo opotřebení.

Čištění: Udržujte svou domácí posilovnu čistou za použití hadříku či prachovky každý týden.

Promazávání: Použijte mazadlo nebo silikonový sprej pro mazání vodicích tyčí a pák minimálně jednou nebo dvakrát do roka. To vám zaručí plynulejší cvičení.

Jednou za měsíc zkontrolujte šrouby a čepy a utáhněte všechny uvolněné části.

Každých pár měsíců zkontrolujte opotřebení či rozpínání kabelů na domácí posilovně a vyměňte je, pokud budete třeba.