Jaký rotoped je pro vás ideální?

Rotopedy jsou jednimi z nejoblíbenějších fitness zařízení. Nejsou příliš drahé a jsou skvělé téměř pro každého, kdo si chce zlepšit své kardiovaskulární zdraví a výdrž při tvarování své postavy a posilovat svaly nohou.

Vhodné pro uživatele všech generací a fitness úrovní

Snadnost použití a účinnost dělá z rotopedů ideální stroje pro každého, od začátečníků až po pokročilé uživatele, např. pro:

 • začátečníky, kteří hledají snadné a efektivní cvičení
 • starší lidi, kteří chtějí zlepšit své kardio zdraví a udržet svalovou hmotu
 • středně pokročilé uživatele a zaneprázdněné lidi, kteří chtějí zůstat zdraví a ve formě
 • mladé ženy a novopečené maminky, které chtějí vytvarovat své tělo a shodit přebytečná kila
 • trénované atlety pro intenzivní trénink v pohodlí domova během špatného počasí
 • lidi s různými zdravotními problémy - Jízda na kole je velmi přínosná a odbourává bolest z kyčlí, kolen a kotníků

Rotopedy jsou také skvělé pro zahřátí před silovým tréninkem, a proto jsou vhodné pro každého, kdo posiluje doma.

Cíle cvičení a cílové oblasti: posilování s nízkým dopadem, které spaluje tuky a tvaruje vaše nohy

Rotopedy jsou navrženy tak, aby uživatelům všech fitness úrovní poskytly náročné, kardiovaskulární cvičení, vhodné ke snižování hmotnosti, a to v co nejkratším čase. Poskytují komfortní trénink s nízkým dopadem, který aktivuje celé tělo a zaměřuje se na nohy a hýždě. Příznivé účinky pravidelného cvičení na rotopedu stojí za investici:

 • zdravější srdce a kardiovaskulární systém
 • zlepšená kapacita plic
 • vytvarované svalstvo, zvýšená síla a vytrvalost
 • spálí 4 krát více kalorií než chůze a pomáhá při hubnutí
 • zlepšuje poměr dobrého a špatného cholesterolu
 • snižuje diabetes
 • snižuje stres, úzkost, deprese a zlepšuje náladu
 • zlepšuje imunitní systém a celkový zdravotní stav

Možnosti cvičení

Rotopedy zajišťují snadné, ale účinné kardiovaskulární cvičení, aniž by zatěžovaly vaše klouby. Cyklistika je jedním z nejjednodušších a nejpříjemnější aerobní cvičení s nízkým dopadem na vaše klouby.

Mnohé rotopedy nabízí nastavitelný odpor a tréninkové programy pro větší rozmanitosti a intervalové tréninky, které vás udržují namotivované. Různé typy rotopedů nabízí různou intenzitu cvičení.

Typy rotopedů a jejich speciální vlastnosti

Můžete si vybrat ze 3 základních typů rotopedů:

Vzpřímená kola

Tyto rotopedy jsou nejpopulárnější a běžně používané, udržují vás ve vzpřímené poloze a nabízejí perfektní náhradu za venkovní cyklistiku. Pracují stejným způsobem jako normální kolo. Volně stojící kola jsou vynikající pro tvarování svalů na nohou a zlepšení kardio zdraví. Jsou více kompaktní než ležící modely a zaberou méně místa.

Naše doporučení: Reebok Z9 Electronic Bike

Ležatá kola

Velmi komfortní rotopedy ideální pro úplné začátečníky, lidi se zdravotními problémy a ty, kteří se zotavují ze zranění. Sedíte jako v pohodlném křesle, které vám nabízí ergonomickou pozici s oporou pro celá záda a umožňuje pohodlně šlapat po dlouhou dobu. Ve srovnání se vzpřímenými koly, poskytují méně intenzivní, ale pohodlnější cvičení. Vaše pozice sedu je nižší s nohama vpřed. Tyto kola jsou ideální, pokud máte v úmyslu cvičit po dlouhou dobu. Jsou také skvělé pro lidi po zranění zad. Ačkoli neposkytují stejnou intenzitu tréninku jako vzpřímená kola.

Podpůrné sedadlo s opěrou zad: skvělé pro lidi s vysokým krevním tlakem

Naše doporučení: StreamLine Magnetic Recumbent Bike

Spinningová kola

Tato jsou často nazývána indoorová kola a používají se pro intenzivní spinningový trénink. Můžete je najít ve fitness centrech a jsou stále více a více populární i pro domácí použití. Poskytují intenzivní, cyklistický trénink, ideální pro spalování kalorií a tvarování těla. Sedadlo je obvykle podobné tomu na silničním závodním kole.

Naše doporučení: Aerobic Bike America

Který typ rotopedu zvolit?

Pokud nemáte žádné zvláštní požadavky a potřeby, doporučujeme vybrat vzpřímené kolo – klasický rotoped.

Pro intenzivní důrazné cvičení kupte spinningové kolo a zvolte ležící model, pokud vaší prioritou je pohodlí a opora.

Ležící kola jsou ideální pro starší lidi, pro úplné začátečníky, uživatele s nadváhou a lidi s poraněními, problémy se zády a pro rehabilitaci po zdravotních problémech.

Důležité vlastnosti

Před nákupem rotopedu byste měli zvážit následující vlastnosti a specifika:

Požadavky na prostor: Rotopedy jsou obvykle kompaktní stroje a vyžadují méně místa než běžecké pásy.

Uživatelé: Při nákupu rotopedu berte v úvahu, kdo jej bude používat. Těžší uživatelé budou muset zkontrolovat maximální nosnost kola, vysocí lidé by se měli zaměřit na nastavitelnost sedadla a řidítek, lidé s problémy se srdcem ocení vestavěný monitor tepu, zatímco ti s různými zdravotními problémy mohou upřednostňovat ležící model rotopedu.

Nastavitelný design: Nastavitelná výška sedadla a řidítek umožňuje nastavit kolo tak, aby bylo pro vás co nejpohodlnější a ergonomické. Tyto funkce ocení zejména velmi malí či naopak velmi vysocí lidé.

Skládací design: Ačkoli se většina rotopedů vejde do malých prostor, skládací design je velmi užitečná funkce, která umožňuje složit kolo pro snadnější skladování a úsporu místa.

Volitelné funkce pro pohodlí, diversitu a kontrolu

Na trhu je množství modelů rotopedů. Vyberte ten, který má vámi požadované funkce.

Programy: Mnoho rotopedů je opatřeno funkcí různých cvičebních programů, které poskytují rozmanitý a intenzivní intervalový trénink, který vás udrží namotivované. Některá kola přicházejí s cílenými programy založenými na srdeční frekvenci jako je program hubnutí, který automaticky upraví odpor tak, aby vaše cvičení zůstalo v ideální tepové frekvenci.

Nastavitelný odpor: Většina rotopedů umožňuje nastavit úroveň odporu pro více či méně intenzivní cvičení nastavitelné na vaši fitness úroveň. Většina moderních kol má magnetický nebo elektromagnetický odpor, který poskytuje plynulé a tiché cvičení.

Zabudovaný počítač: Téměř všechny rotopedy mají vestavěný počítač s LCD displejem, který vám poskytuje okamžitou zpětnou vazbu na trénink a umožní vám přizpůsobit jej vašim potřebám. Obvykle vám poskytují informace o rychlosti, vzdálenosti, spálených kaloriích, čase a vaší tepové frekvenci (pokud váš rotoped má zabudované senzory srdečního tepu).

Monitory srdečního tepu: Mnoho rotopedů má integrované senzory srdečního tepu, které umožňují měřit tepovou frekvenci a upravovat trénink dle požadovaných cílových hodnot tepové frekvence. Obvykle jsou zabudovány v rukojeti. Starší lidé a ti, kteří chtějí zhubnout tuto funkci velmi ocení.

Nadstandartní funkce: chcete-li udržet váš trénink zajímavým a motivujícím, kupte si rotoped s videem, MP3 přehrávačem nebo zabudovaným internetem. Některá kola jsou opatřena držákem na láhev vody nebo i knihy.

Tipy na údržbu

Rotopedy jsou snadné na údržbu. Abyste je udrželi ve výborném stavu co nejdéle, dodržujte následující doporučení:

Po každém použití je otřete od potu.

Týdně je očistěte hadříkem od prachu, použijte neabrazivní čistič.

Měsíčně vysajte podlahu pod strojem, zkontrolujte utažení šroubů a vyzkoušejte kolo v uživatelském režimu, zda všechny funkce dobře fungují, vyzkoušejte odpor, sedadlo a pedály a ujistěte se, že jsou bezpečné.

Jednou či dvakrát ročně vyčistěte vnitřek rotopedu – odstraňte prach a usazeniny. Namažte řetězy, pokud je kolo má, zkontrolujte pásy pro případné poškození. Zkontrolujte opotřebení kartáče alternátoru a ostatních dílů.

Záruka: Většina rotopedů má roční záruku na součástky, zatímco kvalitnější modely mají záruku 2-3 roky. Některé mají dokonce doživotní záruku na rám a systém magnetického odporu.